Rzecznik generalny wydał korzystną dla frankowiczów opinię w sprawie C - 520/21, która dotyczy m.in. podnoszonego przez banki względem frankowiczów roszczenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu.
Zapraszamy do lektury komunikatu prasowego nr 36/23 z dnia 16 lutego 2023 r., który ukazał się na stronie internetowej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pod poniższym linkiem:
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2023-02/cp230036pl.pdf
Rzecznik generalny Anthony Michael Collins wskazał, że bank nie może dochodzić względem konsumenta roszczeń wykraczających poza zwrot przekazanego kapitału kredytu i zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.
W uzasadnieniu rzecznik argumentował, że to bank zamieścił w umowie nieuczciwe warunki skutkujące uznaniem jej za nieważną. Bank zatem nie może czerpać korzyści z sytuacji powstałej na skutek własnego bezprawnego działania. Taką korzyścią byłoby wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu.
Opinia jest bardzo korzystna dla kredytobiorców i będzie miała duże znaczenie dla TSUE w sprawie C - 520/21, w ramach której Trybunał rozpatruje zapytanie sądu krajowego, m.in. o to czy bank może dochodzić roszczeń wobec kredytobiorców, które wykraczają poza nominalny zwrot kredytu z odsetkami liczonymi od daty wezwania kredytobiorcy do zapłaty na rzecz banku kwoty kapitału.