Bank może dochodzić od frankowicza zwrotu wyłącznie kwoty udostępnionego mu kapitału.
TSUE w wyroku z 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 przesądził, iż w przypadku uznania umowy kredytu za nieważną, bankowi należy się zwrot jedynie nominalnej kwoty wypłaconych środków, bez prawa żądania rekompensaty za korzystanie przez kredytobiorcę z kapitału udostępnionego przez bank.
Sąd, w skierowanym do TSUE wniosku o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego zwrócił się o zajęcie stanowiska, czy strony umowy kredytu po jej unieważnieniu mogą domagać się jakichkolwiek innych świadczeń, w tym w szczególności wynagrodzenia, odszkodowania, zwrotu kosztów lub waloryzacji świadczenia.
TSUE w treści powołanego rozstrzygnięcia wskazał, iż bank nie może dochodzić roszczeń wobec kredytobiorców, które wykraczają poza nominalny zwrot kredytu z odsetkami liczonymi od daty wezwania kredytobiorcy do zapłaty na rzecz banku kwoty kapitału.
TSUE w omawianym orzeczeniu jednocześnie przesadził z korzyścią dla kredytobiorców – konsumentów, iż przysługuje im prawo żądania od instytucji kredytowej rekompensaty wykraczającej poza zwrot miesięcznych rat i kosztów zapłaconych z tytułu wykonania umowy oraz poza zapłatę ustawowych odsetek.