W dniu 14 grudnia 2023 r. TSUE wydał kolejne korzystne dla frankowiczów orzeczenie.
Trybunał orzekł, iż termin przedawnienia roszczeń restytucyjnych banku w związku z nieważnością umowy kredytu nie może biec dopiero od momentu złożenia przez kredytobiorców w toku postępowania sądowego oświadczenia woli w zakresie nieważności umowy kredytu.
W naszej ocenie rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia roszczeń banku o zwrot wypłaconego na podstawie umowy kapitału kredytu należy wiązać z datą otrzymania przez bank od kredytobiorców wezwania (reklamacji), w którym została podniesiona nieważność samej umowy kredytu.
Trybunał wypowiedział się również w przedmiocie stosowanego przez banki zarzutu zatrzymania, wskazując, iż bank nie może powoływać się na prawo zatrzymania umożliwiające mu uzależnienie zwrotu świadczeń otrzymanych od konsumenta od przedstawienia oferty zwrotu świadczeń, które konsument otrzymał od banku, lub gwarancji zwrotu tych świadczeń, jeżeli wykonanie przez bank tego prawa zatrzymania powoduje utratę przez konsumenta prawa do uzyskania odsetek za opóźnienie od momentu otrzymania przez bank wezwania do zwrotu uiszczonych przez kredytobiorcę rat kapitałowo - odsetkowych.
Uwzględnienie przez Sąd prawa zatrzymania spowodowałoby utratę przez kredytobiorców roszczeń odsetkowych. W tym też celu banki podnosiły w toku sprawy ww. zarzut zatrzymania.
Wyrok TSUE zamyka zatem drogę do uwzględniania przez sądy prawa zatrzymania jako godzącego w sytuację procesową kredytobiorców.